Kültür & Sanat Forumları...
Sitemize hoşgeldiniz, umarız ki iyi vakit geçirirsiniz... : )

Join the forum, it's quick and easy

Sitemize hoşgeldiniz, umarız ki iyi vakit geçirirsiniz... : )
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Kültür, Sanat, Bilgisayar Dünyası ve Hayata dair tartışmak istediğiniz herşey...

Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

Hikayeler ( Tuccar Ile Papagan )

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Hikayeler ( Tuccar Ile Papagan ) Empty Hikayeler ( Tuccar Ile Papagan ) C.tesi Mart 26, 2011 1:05 pm

KursuniSozler

KursuniSozler
Şiir Perisi
Şiir Perisi

Bir tüccarın, kafese kapattığı çok güzel bir papağanı vardı. Bir gün Hindistan’a gitmesi icap etti. Herkesten ne istediğini sor­du. Sıra papağana gelince, dedi ki: “Oradaki papağanlara söyle, siz serbestçe gezip dolaşırken, benim kafeslerde kapalı olmam, doğru mu­dur? Bir sabah vakti beni de hatırlayın da, birazcık mutlu olayım…”
Tüccar, Hindistan’a vardı. Gördüğü papağanlara kendisini tanıtarak, papağanının söylediklerini nakletti. Ancak, sözü biter bitmez, papağanlardan biri anında düşüp öldü…
Tüccar, memleketine döndü. Olanları kendi papağanına da anlattı. Papağan da kafesin içinde önce titredi, sonra hareketsiz kalıp öldü. Tüccar çok üzüldü. Kafesi açıp, ölü papağanı alıp pen­cerenin kenarına bıraktı. Bırakır bırakmaz, papağan canlanıp uçtu. Tüccara da dedi ki:
“O Hindistan’daki papağan, selamımı alınca, ölmüş gibi yaptı. Yani bana dedi ki, ‘Kafesten kurtulmak istiyorsan, öl’ Ben de onun dediğini yaparak kurtuldum.”
mevlana tüccar ile papagan
mavilimsinfm mevladan tüccar ile papagan

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]